0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Ganka

  • *****
  • 5926
  • мама и леля на ангелчета
Оценка на моториката №3
« -: Юни 12, 2012, 22:56:36 pm »
Оценка на моториката №1
Оценка на моториката №2



Предоставено от д-р Бърди

В основата на психо-моторното, речево и двигателно развитие на детето стоят конкретни неврологични дадености, тоест анатомия. Затова когато се оценява едно дете винаги се взима за база конкретният неврологичен статус. Анамнестично се оценяват и всички неблагоприятни фактори, които биха могли да играят роля – недоносеност, неонатална асфиксия, вродени генетични аномалии и други. Ако нямаме неблагоприятна анатомична или анамнестична база, единственото, което можем да направим във възрастта до 1 година е да следим всеки месец критичните milestones (крайъгълни точки) за възрастта, нормалната регресия на архаичните рефлекси, липсата или присъствието на прогресивно развиващи се патологични рефлекси или реакции, както разбира се и скалите на моторното и речево развитие в параметричния им смисъл, в обхвата възраст като динамично разбиране (от – до).

От практическа гледна точка скалите на развитие са винаги периметрични, тоест определят периметъра възраст, в която детето би трябвало да изпълнява определените неща (речеви или моторни например). По-ранното изпълнение не означава обаче задължително, че детето е “свръх надарено” – често може да означава ранен моторен проблем. Например бебе, което повдигаме в опит да седне, стои изправено, може да има нехарактерно за възрастта повишен мускулен тонус на долните крайници.
Трябва особено да се предпазваме от генерални прогнози в развитието при забелязване на изоставане само в една област. Всички скали за оценка дават обхват от възраст, в която детето трябва да изпълни едно или друго изискване. Има много индивидуални различия. Например аз лично не предприемам нищо при едно нормално дете, което изостава в говора до ~ 3 годинки и не попада в групите с висок риск. Единственото, което правя в този случай е проверка адекватността на слуха във възраст около 12-16 месеца. Това разбира се има много индивидуални различия при отделните деца и може да звучи обобщаващо, но спестява много излишни действия.
Давам една примерна таблица на milestones (тоест крайъгълни камъчета, които детето трябва да изпълнява в обхвата от посочената възраст)
I.   Познавателни
А. Месеци 3-5 – Внимават за и Посягат към предмети
В. Месеци 4-8 – Издърпват въженце, за да произведат звук
С. Месеци 8-15 – Имитират потупване на кукла
D. Месеци 14-20 – Откриват скрити предмети
Е. Месеци 18-28 – Завършват прости пъзели

II.   Езикови
А. Месеци 1.5-3 – Пищене,"крясък"
В. Месеци 3.5-8 – Извръщат се, за да открият глас
С. Месеци 9-13 –  Казват мама или татко-обикновено първо казват "татко".
D. Месеци 14-24 – Комбинират две различни думи
Е. Месеци 21-36 – Използват множествено число

III.   Социални и Емоционални
А. Месеци 1.5-4 – Усмихват се на другите
В. Месеци 4-9 – Търсят лицето, грижещо се предимно за детето.
С. Месеци 8-15 – Безпокойство от непознати
D. Месеци 10-15 – Изобразяват две или повече разпознаваеми емоции
Е. Месеци 11-20 – Изследователски игри със себе си
F. Месеци 21-36 – Обща игра в малки групи

IV.   Големи Моторни Камъчета
А. Месеци 2-4.5 – Преобръщат се
В. Месеци 5-8 – Сядат без подкрепа
С. Месеци 10-14 – Изправят се сами
D. Месеци 14-20 – Правят крачки
Е. Месеци 21-28 – Карат триколка
F. Месеци 30-44 – Балансират на един крак

V.   Фини Моторни Камъчета
А. Месеци 2.5-4 – Сграбчва дрънкалка
В. Месеци 4.5-7 – Прехвърля кубче от ръка в ръка
С. Месеци 8-12 – Точно захващане на малък предмет с палец-показалец, а не с цяла длан
D. Месеци 15-20 – Строи кула от 4 кубчета
Е. Месеци 18-24 – Наподобява вертикална линия
F. Месеци 28-36 – Изобразява кръг

VI.    Лични Помощни Камъчета
А. Месеци 4.5-8 – Храни се с бисквити
В. Месеци 10-14 – Пие от чаша
С. Месеци 13-19 – Съблича си дрехите
D. Месеци 18-28 – Мие и подсушава ръцете си
Е. Месеци 30-42 – Облича се без надзор

Походката на децата се оценява по количествени и качествени критерии.
Под количествени се разбира възможността да ходи детето без подкрепа."Прохождане" се дефинира като правене на минимум 5 стъпки само.
"Качеството" на една походка е зрелостта на една походка.

Детето прави стъпки, подкрепяно в началото, и използва всички рефлекси на равновесието и запазване позицията на тялото, които са необходими, за да стане изобщо това възможно.
Рефлекс за запазване положението на тялото е например когато седящо дете го бутнете ляво-дясно. Забелязвате, че детето отваря и разперва ръцете си странично, като при това тялото му прави едно-две махаловидни движения, но запазва седящото си положение без да пада настрани (ляво или дясно), а разперените ръце са своеобразна опора.
Вървеж се счита, ако детето прави най-малко 5 стъпки без поддръжка. Това е определението на “прохождане”. Горна граница, за да се счете, че имаме закъсняло прохождане е 15 месец. Закъсняващо. За което има ред причини – от фамилни до болестни. И не всички са за “Войта”. И съвсем не всички са патологични.

Ходенето се разделя на зряло и незряло.
За да може първоначалната незряла походка да стигне до зряла, детето минава през стадии на ходене.
В началото това е ходене на широка основа (с отворени крачка), с малки “дребни” крачки, ръчички защитно повдигнати нагоре, и телце, което се колебае напред-назад.
В последствие – ходене с крачка, успоредни, големи стъпки, телце право и ръце до тялото.
Това са критериите за оценка на ходенето при едно дете.

Основните примитивни рефлекси, които могат да се отбележат са:
1.   Рефлекс на Моро
2.   Тонично-лабиринтен рефлекс (TLR)
3.   Асиметричен тоничен шиен рефлекс (ATNR)
4.   Спинален Galant рефлекс
5.   Симетричен тоничен шиен рефлекс (STNR)

Последният от този ред рефлекси може условно да се нарече “примитивен”, защото не е представен при раждането. Той се проявява около 4-6 месец и се подтиска (не разгражда, защото няма какво да се разгражда) до към 10-12 месец.
Всеки рефлекс по определение има две компоненти – стимул и отговор.
Всички от горепосочените рефлекси, освен Galant имат като стимул на предизвикване промяна в позицията на главата (или движения в областта на шията), а като отговор промяна в мускулния тонус (TLR) или изпъване на крайник от страната, към която е завъртяна главата (ATNR), или комплекс от движения при STNR.
Galant се стимулира от дразнене по дължината на гръбначният стълб и съответно оттегляне като отговор. Galant с изчезването си осигурява начина на обръщане на тялото на едно кърмаче в последващите месеци.

Тонично-лабиринтен рефлекс (TLR) влияе върху мускулния тонус по време на цялата първа година от живота на детето и поради това, при оценка на неврологичния статус на бебе, главата трябва винаги да е в неутрално положение – нито сгъната, нито разгъната.

От всичко това ясно следва, че няма примитивни рефлекси, които да се “провокират” от движение на горните крайници (с имагинерно влияние върху долните), тъй като стимул за всички примитивни рефлекси освен други външни добавъчни фактори (шум, светлина – при Моро рефлекса) е движението на главата (или движение в областта на шията).
Справка и подробности може да намерите тук:
http://www.indtireland.com/reflexes.htm
Обещах на Лили:)
 
"... Защото, ако има някаква утеха в трагедията да изгубиш любим човек, тя е в необходимата вяра, че може би така е по-добре.
""Вещицата от Портобело", Паулу Коелю
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Оценка на моториката №3
« Отговор #1 -: Юни 12, 2012, 23:11:41 pm »
@sami123


Мненията, написани от мен, изразяват моята гледна точка. Защото са мои. :)
Не е изобщо задължително някой да се съгласява.
Ако четете по-внимателно, ще Ви стане ясно, че не кръщенето е темата, а колко и до каква степен хората имат нормални човешки отношения. Неща забравени (според мен) в Бг.

Няма "минало"- то е настоящето.
Няма какво просто да се забравя в миналото, защото то е реално, а не имагинерно и измислено.
Не съм аз "тъжен". Действителността в Бг е направо невероятна, Кафка реалност.
« Последна редакция: Юни 12, 2012, 23:16:17 pm от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Re: Оценка на моториката №3
« Отговор #2 -: Юни 13, 2012, 00:26:01 am »
За съжаление ще се запиша в новата тема леко притеснена....
Доста време се чудех дали да пиша изобщо, защото май не е моя работа да се меся, но....
Искам да попитам дали е нормално дете, което след 2 месеца ще навърши 4 години все още да говори неразбираемо? Кой е точният специалист?
Друг въпрос:
Нормално ли е дете на 11 години да започне да заеква и то доста сериозно, без явни причини?
Двете деца са сестричка и брат, които са деца на брат ми.
Племенника доста време посещаваше логопед на частно, който в крайна сметка се отказа да продължава със "сеансите", намекна на родителите да търсят психологически проблем.
Малката за сега не са я водили никъде. Баща и все повтаря, че нищо и няма и ще се оправи. Тя принципно проговори много късно и го отдават на това...
« Последна редакция: Юни 13, 2012, 00:29:04 am от джиджи »


*

    бина

  • ****
  • 845
  • "Не вървете след никого, вървете само след себе си
Re: Оценка на моториката №3
« Отговор #3 -: Юни 13, 2012, 17:19:23 pm »
следя темата с интерес
*
Re: Оценка на моториката №3
« Отговор #4 -: Юни 13, 2012, 22:25:11 pm »
и аз






При жълтеница у новороденото не се дава да се пие глюкоза, защото излишният  билирубин не се отделя с урината, а с изпражненията.
Re: Оценка на моториката №3
« Отговор #5 -: Юни 13, 2012, 23:04:04 pm »
Аз имам въпрос за т.н. забелване.
Не съм дърпала систематично, ама днес като пробвах да видя, дали не се е отпуснала кожата на главичката се оказа, че тя е доста слепнала :oops:

Кога е нормално да се покаже цялата главичка и трябва ли да търся помощ от лекар, за да я открие оперативно?
[/url][/url]
Re: Оценка на моториката №3
« Отговор #6 -: Юни 14, 2012, 00:47:02 am »
Вени не пипай изобщо. Нормално е да е така. В повечето случаи момчетата сами успяват да свършат това в пубертета /обикновено тогава става/. Не че няма случаи да се забели не насилствено и доста по-рано, но е по-рядко. Имаше един блог със статии по въпроса ще го потърся и ще го копирам. Мисля някой тук във форума го беше постнал...

Намерих...ето:
https://pippilotamentolka.wordpress.com/2011/01/17/phimosa/
« Последна редакция: Юни 14, 2012, 00:49:59 am от джиджи »


*
Re: Оценка на моториката №3
« Отговор #7 -: Юни 14, 2012, 11:39:47 am »
Вени, какво значи, че е доста слепнала? Преди е била по-отлепена или?






При жълтеница у новороденото не се дава да се пие глюкоза, защото излишният  билирубин не се отделя с урината, а с изпражненията.
Re: Оценка на моториката №3
« Отговор #8 -: Юни 14, 2012, 14:14:45 pm »
Ами не, не беше по-отлепена. Просто не знам защо си мислих, че на около 2 годинки вече се забелва цялата сама. Няма зачервявания или мръсотии, нито инфекция, нито дискомфорт.
[/url][/url]
*
Re: Оценка на моториката №3
« Отговор #9 -: Юни 14, 2012, 14:22:03 pm »
Жаси, при нас отлепването започна към 3.5 г. Преди това нито милиметър не беше отлепена. Сега на почти 4.5 г. е на 50 %.


"Нищо на света не е същото щом някъде там, неизвестно къде, една овца, която не сме виждали, е изяла или не е изяла една роза..."
Антоан дьо Сент Екзюпери
Re: Оценка на моториката №3
« Отговор #10 -: Юни 14, 2012, 14:58:07 pm »
jasmin_veni, спокойно, не допускай без проблем да си създадеш проблем. Природата си знае работата. Моят малчуган е почти на 4 и все още е на вашата фаза, но д-р Бърди многократно е повтарял да не се дърпа, забелва и т.н. и аз го слушам, защото му вярвам.
*

    бина

  • ****
  • 845
  • "Не вървете след никого, вървете само след себе си
Re: Оценка на моториката №3
« Отговор #11 -: Юни 14, 2012, 15:24:28 pm »
 :good_post:
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Оценка на моториката №3
« Отговор #12 -: Юни 25, 2012, 00:20:12 am »
Време за малко красота, щастие и покой.
Медицината "изсушава" мозъка.

И двамата са великолепни актьори.
Наследникът се казва Лео Енсинас Круз. Да е жив и здрав.
Клик, за да видите в добър размер.
« Последна редакция: Юни 25, 2012, 00:22:57 am от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Re: Оценка на моториката №3
« Отговор #13 -: Юни 25, 2012, 00:38:19 am »
Време за малко красота, щастие и покой.
Медицината "изсушава" мозъка.

И двамата са великолепни актьори.
Наследникът се казва Лео Енсинас Круз. Да е жив и здрав.
Клик, за да видите в добър размер.

Абсолютно съм съгласна с Вас, Докторе. И двамата са невероятни актьори - за съжаление отне време Холивуд да го проумее. Като горещ почитател на испанското кино (и испанската култура) смятам, че и Пе и Бардем са допринесли много за популяризирането му (а и на Испания като цяло) навън.
И въпреки известността си, са стъпили здраво на земята.


*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Оценка на моториката №3
« Отговор #14 -: Юни 25, 2012, 16:05:48 pm »
http://lenta.ru/news/2012/06/25/fountain/

"Московские фонтаны в основном работают на рециркуляции воды, ее очистка не предполагается. Фонтаны к этому не приспособлены, это ведь не бассейны. Непонятно, кто там купается, - заявил он. - Таким образом, есть опасность заболеть всем, чем угодно: начиная от кишечных инфекций и грибковых заболеваний и заканчивая туберкулезом"."

Не съм срещал никога твърдение, че от фонтани можеш да се заразиш с ТБЦ. Не знам дали даже теоретично е възможно такова нещо... .

"Люди, которые спят ночами под кондиционерами, в конечном итоге заканчивают заболеваниями""
Ха ха ха... ако беше така, тук всяко лято щяхме да ходим болни.

Горните две неща се казват не от който и да е било, а от ГЛАВНИЯ санитарен лекар на цяла Русия.
Изводите за Вас.

Боби, лошо е да живееш с илюзии... .
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Re: Оценка на моториката №3
« Отговор #15 -: Юни 25, 2012, 16:59:28 pm »
Моят баща е убеден, че климатика го разболява и се поти в жегите вместо да си го пусне  :D
Тия двамата горе обожавам да ги гледам дали защото съм ги гледала предимно в комедии не знам  :)
*
Re: Оценка на моториката №3
« Отговор #16 -: Юни 25, 2012, 17:32:38 pm »
Моят баща е убеден, че климатика го разболява и се поти в жегите вместо да си го пусне  :D

Моят свекър също - сега в най-големите жеги се поти и се мъчи, и това отгоре на трудно контролирана хипертония и диабет с инсулинови инжекции.
Опитах да го убедя, че топлинният шок е по-опасен за него от течащ нос (ако изобщо климатикът му е виновен за това), но ударих на камък и се отказах.
*
Re: Оценка на моториката №3
« Отговор #17 -: Юни 25, 2012, 17:51:27 pm »
Цигу при нас проблема е цигарен(вътре не се пуши, а той пуши доста), но той отрича   :lol:
Re: Оценка на моториката №3
« Отговор #18 -: Юни 26, 2012, 00:17:58 am »
Мен пък климатика ме схваща...я кръста, я врата, я някоя плешка :) Явно на който където му е слабото място :)


*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Оценка на моториката №3
« Отговор #19 -: Юни 26, 2012, 06:33:57 am »
С климатика е до навик. Всеки който познавам, в това число и аз, като дойде тук при нас и 1-2 седмици се чувства настинал и после свиква. Ми то на 40 градуса и 98% влажност не се живее. Децата си спят под климатиците от както са се родили, без да са завивани до първата си годинка въобще. Всъшност на Ивана и бяхме затворили духалката над главата в първите 2 месеца по настояване на мъжа ми, нали първо дете и се шашкахме от всичко. Обаче аз съм установила ( или поне с моите е така), че на бебе не му е студено. Случвало се е да се включи над тях докато ги къпем, аз ако съм ще умра от студ, а те не реагират. Значи не ги притеснява. А както ги научиш, после така си карат.  Аз също не се завивам вече като спя, а преди не можех да си представя да легна и поне чаршаф да нямам.
« Последна редакция: Юни 26, 2012, 06:36:09 am от Bobbie »