0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #820 -: Юли 08, 2013, 23:20:41 pm »
lili 2011 аз съм си взимала болничен с диагноза хипертонична криза - за 10 дни. Всеки личен лекар може да ти издаде болничен до 15 дни, после на комисия. Аз за първото инвитро бях с болничен за възпаление на яйчниците. Стига да иска лекарят може да напише някаква диагноза  :wink:
В това сигурна ли си? Аз защото знам от личната си, че може да ми даде само 7 дни.

*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #821 -: Юли 08, 2013, 23:27:22 pm »
Да Душе, сигурна съм, зависи от диагнозата, за хипертонична криза ми е давала веднъж 10 дни, веднъж 15 дни календарни.



*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #822 -: Юли 15, 2013, 12:54:10 pm »
Здравейте,
Аз имам един въпрос с тези майчински и осигуряването. Тъй като аз съм студентка и до сега не съм работила, ще мога ли да получавам някакви пари? И има ли разлика между това как се осигуряват студентите и работещите?
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #823 -: Юли 15, 2013, 13:29:00 pm »
Е има естествено, университета ти плаща само здравната осигуровка. Ще можеш мисля само за 1г да получаваш.
*

    Бубулина

  • *
  • 1352
  • Благоденствие да сполети тази къща!
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #824 -: Юли 15, 2013, 15:11:08 pm »
Здравейте,
Аз имам един въпрос с тези майчински и осигуряването. Тъй като аз съм студентка и до сега не съм работила, ще мога ли да получавам някакви пари? И има ли разлика между това как се осигуряват студентите и работещите?
Ако си редовна форма на обучение ще получиш еднократно 2880лв. след раждането, а после, до колкото си спомням по 100лв.на месец до навършване на 1г.на детето  :)
"Това,което не ни убива, ни прави по-силни!"

*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #825 -: Юли 15, 2013, 15:14:55 pm »
Здравейте,
Аз имам един въпрос с тези майчински и осигуряването. Тъй като аз съм студентка и до сега не съм работила, ще мога ли да получавам някакви пари? И има ли разлика между това как се осигуряват студентите и работещите?
Ако си редовна форма на обучение ще получиш еднократно 2880лв. след раждането, а после, до колкото си спомням по 100лв.на месец до навършване на 1г.на детето  :)
Само от любопитство - това от коя година е, имаш ли представа?
*

    Бубулина

  • *
  • 1352
  • Благоденствие да сполети тази къща!
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #826 -: Юли 15, 2013, 15:48:53 pm »
Само от любопитство - това от коя година е, имаш ли представа?
Eлфи, мисля, че 2009-та го приеха, до настоящия момент не съм чувала да е отменяно. :) Помощта се получава до навършване на 1г. на детето.
За социалната помощ не съм много сигурна обаче /поне за размера и/, защото от 2г. не си упражнявам професията /ТРЗ съм/  :)
« Последна редакция: Юли 15, 2013, 15:51:33 pm от Бубулина »
"Това,което не ни убива, ни прави по-силни!"

*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #827 -: Юли 15, 2013, 17:19:26 pm »
Само от любопитство - това от коя година е, имаш ли представа?
Eлфи, мисля, че 2009-та го приеха, до настоящия момент не съм чувала да е отменяно. :) Помощта се получава до навършване на 1г. на детето.
За социалната помощ не съм много сигурна обаче /поне за размера и/, защото от 2г. не си упражнявам професията /ТРЗ съм/  :)
само да допълня, че пък се подават документи до 6м на детето, по-късно отказват.
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #828 -: Юли 15, 2013, 19:56:19 pm »
Момичета имам въпрос към някой юрист-тъста и тъщата на брат ми живеят в чужбина,много възрастни и болни са,направили са някакъв документ при нотариус,който казва ,че ако и двамата изпаднат в състояние на невменяемост,снаха ми(мъжът на майка й не й е биологичен баща) ще им стане апотропус или нещо такова(такава дума в гугъл не намерих),т.е. Тя ще може да тегли пари от сметките и да се грижи за тях.Въпроса е ако това се случи как тя може да въведе в изпълнение този документ,Какви права й дава,може ли да разполага и с недвижимото имущество?
Не съм юрист, но ето какво знам за при нас как е.  В САЩ това се нарича Power of Atorney. Документа обикновено има изрично споменато какво има право да прави, а може и да е описано, че има право да се разполага с всякакво имущество както намери за добре.  При нужда да се теглят пари например, се носи в банката и върши работа на пълномощно, но много е вероятно да трябва и документ, че са в състояние на невменяемост.
« Последна редакция: Юли 15, 2013, 20:07:36 pm от Bobbie »


  
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #829 -: Юли 15, 2013, 20:05:18 pm »
Наскоро видях един познат, който не бях виждала отдавна, едно страхотно добро момче, и доста доверчив, та с жена му ( едно ужасно мръсно и зло същество ) , се развели наскоро, и не му давала детето, искала половината къща, големи разправии по този повод.А къщата е купувана след брака им, но с парите от неговия апартамент, наследство от родителите му, даже продажбата и покупката са в един и същи месец, да не говорим, че и ремонт да къщата сам направи.

Та ясно е, че след като къщата е купена след брака, тази има право на някаква част, още повече и за детето му, и нейното от първия брак, но не е ли от значение произхода на парите, и това, че то е очевидно от къде са, и все пак при положение, че няма и къде да живее човека?
Няма никакво значение какъв е произхода на парите.  Това е стар номер, още навремето го правеха това много жени точно с тази цел. Наследството си е негово, но веднъж продаде ли го и купи ли друг апартмамент, вече се дели 50:50. А и тя както е с детето може дори  да го изгони до навършването на детето на 18г ( имах такава съученичка), а да живее тя с детето в общото жилище.

Но не може да не му дава детето. При развода има специално описан режим по който трябва да се дава. Но е малко - обикновено е през седмица, ако той не е искал от съдията да му даде повече. И има и описано кога през лятото за ваканция за колко време, което да не съвпада с отпуската на майката и т.н.
« Последна редакция: Юли 15, 2013, 20:24:02 pm от Bobbie »


  
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #830 -: Юли 16, 2013, 00:21:16 am »
Здравейте,
Аз имам един въпрос с тези майчински и осигуряването. Тъй като аз съм студентка и до сега не съм работила, ще мога ли да получавам някакви пари? И има ли разлика между това как се осигуряват студентите и работещите?
Ако си редовна форма на обучение ще получиш еднократно 2880лв. след раждането, а после, до колкото си спомням по 100лв.на месец до навършване на 1г.на детето  :)
А може би са повече вече тия пари нали майчинството стана 310?! Вярно, че можеше еднократно да се получат.
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #831 -: Юли 17, 2013, 12:13:21 pm »
Здравейте!
Предстои ми изследване на хормони на щитовидната жлеза.Моля ,който е от Варна ,коя лаборатория ще ми препоръчате?
Мислих в Надежда,но не знам какви са цените ,в сайта им не можах да ги намеря.

*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #832 -: Юли 17, 2013, 22:21:40 pm »
Здравейте!
Предстои ми изследване на хормони на щитовидната жлеза.Моля ,който е от Варна ,коя лаборатория ще ми препоръчате?
Мислих в Надежда,но не знам какви са цените ,в сайта им не можах да ги намеря.
Няма ли да ти дадат направление? ТСХ последно съм плащала 12лв други скоро не съм правила. Навсякъде съм плащала еднаква цена.  Повечето са ми правени в http://www.laborexpres.com/ не мога да кажа нищо, прото лекаря им има доверие.
пп Имат и цени в сайта.
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #833 -: Юли 18, 2013, 06:59:47 am »
Стоека,благодаря!Точно за Израел става дума.Как можем да намерим адвокат запознат с тяхното законодателство,който да обясни точно за какво иде реч?
АКО ИМАШ ЛЮБОВ,НЕ СЕ НУЖДАЕШ ОТ НИЩО ДРУГО.АКО ЛИ НЯМАШ,НЕ Е ОТ ОСОБЕНО ЗНАЧЕНИЕ КАКВО ДРУГО ИМАШ.
*
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #834 -: Юли 18, 2013, 07:32:30 am »
Здравейте!
Предстои ми изследване на хормони на щитовидната жлеза.Моля ,който е от Варна ,коя лаборатория ще ми препоръчате?
Мислих в Надежда,но не знам какви са цените ,в сайта им не можах да ги намеря.
Аз ползвах Статус лаб за изследвания, ето ти линк към цените:
http://www.statuslab.com/ceni.html

*

    dess_dess

  • *****
  • 2328
  • станах двойна мама
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #835 -: Юли 19, 2013, 17:27:03 pm »
Здравейте,
Аз имам един въпрос с тези майчински и осигуряването. Тъй като аз съм студентка и до сега не съм работила, ще мога ли да получавам някакви пари? И има ли разлика между това как се осигуряват студентите и работещите?
Ако си редовна форма на обучение ще получиш еднократно 2880лв. след раждането, а после, до колкото си спомням по 100лв.на месец до навършване на 1г.на детето  :)
Само от любопитство - това от коя година е, имаш ли представа?


Незнам от коя година датира, но ер все още актуално, има нарочна тема в бгмамма и там какво лудо записване пада, половината кандидат-студентки, така и не ходят на лекции :lol:


Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #836 -: Юли 19, 2013, 17:49:07 pm »
Здравейте,
Аз имам един въпрос с тези майчински и осигуряването. Тъй като аз съм студентка и до сега не съм работила, ще мога ли да получавам някакви пари? И има ли разлика между това как се осигуряват студентите и работещите?
Ако си редовна форма на обучение ще получиш еднократно 2880лв. след раждането, а после, до колкото си спомням по 100лв.на месец до навършване на 1г.на детето  :)
Само от любопитство - това от коя година е, имаш ли представа?


Незнам от коя година датира, но ер все още актуално, има нарочна тема в бгмамма и там какво лудо записване пада, половината кандидат-студентки, така и не ходят на лекции :lol:

Еми няма начин да не се записват миличките, защото като са с прецакан трудов стаж и осигуровки - какво друго им остава, за съжаление и аз така ще направя, точно заради паричките, и прецаканите ми трудови осигуровки, но ще бъда примерна студентка (магистърче) и до колкото ми е възможно ще ходя на лекции. Поне ще запиша това, което ми се учи. Добре, че приемните изпити не са сложни, а и преподавателите си ме знаят и всяка година ми се молеха да запиша магистратура, че такова добро и ученолюбиво дете като мене не са виждали от години. ;)
« Последна редакция: Юли 19, 2013, 17:51:17 pm от chattenoire84 »
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #837 -: Юли 22, 2013, 10:20:26 am »
Здравейте!
Предстои ми изследване на хормони на щитовидната жлеза.Моля ,който е от Варна ,коя лаборатория ще ми препоръчате?
Мислих в Надежда,но не знам какви са цените ,в сайта им не можах да ги намеря.
Няма ли да ти дадат направление? ТСХ последно съм плащала 12лв други скоро не съм правила. Навсякъде съм плащала еднаква цена.  Повечето са ми правени в http://www.laborexpres.com/ не мога да кажа нищо, прото лекаря им има доверие.
пп Имат и цени в сайта.

Да,имам направление,исках ,всъщност да питам ,коя лаборатория предпочитате..
« Последна редакция: Юли 22, 2013, 10:22:04 am от Велина »

*

    lady_11

  • *****
  • 3217
  • МЕТЛАТА - любимото ми превозно средство!
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #838 -: Юли 26, 2013, 07:28:38 am »
Наскоро видях един познат, който не бях виждала отдавна, едно страхотно добро момче, и доста доверчив, та с жена му ( едно ужасно мръсно и зло същество ) , се развели наскоро, и не му давала детето, искала половината къща, големи разправии по този повод.А къщата е купувана след брака им, но с парите от неговия апартамент, наследство от родителите му, даже продажбата и покупката са в един и същи месец, да не говорим, че и ремонт да къщата сам направи.

Та ясно е, че след като къщата е купена след брака, тази има право на някаква част, още повече и за детето му, и нейното от първия брак, но не е ли от значение произхода на парите, и това, че то е очевидно от къде са, и все пак при положение, че няма и къде да живее човека?
Няма никакво значение какъв е произхода на парите.  Това е стар номер, още навремето го правеха това много жени точно с тази цел. Наследството си е негово, но веднъж продаде ли го и купи ли друг апартмамент, вече се дели 50:50. А и тя както е с детето може дори  да го изгони до навършването на детето на 18г ( имах такава съученичка), а да живее тя с детето в общото жилище.

Но не може да не му дава детето. При развода има специално описан режим по който трябва да се дава. Но е малко - обикновено е през седмица, ако той не е искал от съдията да му даде повече. И има и описано кога през лятото за ваканция за колко време, което да не съвпада с отпуската на майката и т.н.
Боби, откога поназнайваш и от право? Може да се доказва лично имущество при т.нар. трансформация на лично имущество - ако с пари от продаден наследствен апартамент закупиш нов имот, то с дело можеш да докажеш, че парите на са семейна имуществена общност. Ако имотът , закупен по време на брака е на по-голяма стойност - то има съвкупност от лична трансформация плус СИО. Пример: имам наследствен апартамент за 100 лева, продавам го и по време на брака се купува имот от 200 лева. При развода (след дело) 100/200 идеални части са лично имущество , а останалите 100/200 идеални части са СИО. Или единят съпруг ще има 150 /200 идеални части, а другия 50/200 идеални части от имота, закупен по време на брака.
Ако детето не се дава - вади се изпълнителен лист и с него се отива при съдия - изпълнител . Друг е въпросът, че ЧСИ отказват такива изпълнителни дела , защото са грозни гледки. Ако майката не дава детето й се налага и глоба, първоначалната е 500 лева. Може и да се плясне с наказателно дело за неизпълнение на влязло в сила съдебно решение, което е престъпление по НК.
Бъркат се понятие - ползване на семейно жилище (там където са живяли съпрузите) и собственост на семейно жилище. Само при ползване на семейното жилище детето има някакви права. Детето от предходен брак е извън пейзажа - както по отношение на ползването, така и по отношение на собствевността. Евентуално при делба на съсобствено семейно жилище, съпругът, комуто са предоставени родителски права върху родени от брака деца, може да има претенция за възлагане.
Обясних го малко по-достъпно, надявам се да разберете.
« Последна редакция: Юли 26, 2013, 07:35:30 am от lady_11 »
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Въпроси от всеки и за всичко
« Отговор #839 -: Юли 26, 2013, 08:04:55 am »
Боби, откога поназнайваш и от право? Може да се доказва лично имущество при т.нар. трансформация на лично имущество - ако с пари от продаден наследствен апартамент закупиш нов имот, то с дело можеш да докажеш, че парите на са семейна имуществена общност. Ако имотът , закупен по време на брака е на по-голяма стойност - то има съвкупност от лична трансформация плус СИО.
Нищо не разбирам от право, но понеже имаше такива случаи покрай работта на майка ми като брокер едно време, затова казвам, че се правеше още тогава. Вероятно не са знаели да си потърсят правата. Радвам се, че има начин да се докаже, щом казваш. Интересно ми е дали няма някакви трудности, приемрно ако имат и общи пари  как доказват с кои пари е купен апартамента и кои той е изхарчил за кола и курорти( примерно). Защото знам за случаи, които си загубиха така наследствтото, затова питам.